تبلیغات
وبلاگ علمی رهاورد - نوشابه ستیزی در نیویورک
 
جدید ترین مقالات و مطالب علمی را در وبلاگ علمی رهاورد ببینید.
وبلاگ علمی رهاورد
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 

احتمالا بعدها مورخان فاصله زمانی بین سال های ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۰ را دوره چاق شدن آمریکا خواهند نامید. تعداد افراد چاق در آمریکا در این دوره از ۴۵ درصد به ۶۶ درصد رسیده است. البته نمی توان تنها یک علت را برای این مشکل برشمرد اما مطمئنا یکی از این علت ها، استفاده زیاد از نوشابه ها و نوشیدنی ها است...


نوشیدنی های غیرالکلی مورد توجه میلیون ها آمریکایی هستند. آنها صبح، ظهر، عصر، شب، بین روز و خلاصه هر لحظه می نوشند. این نوشابه ها خوشمزه، ارزان، در دسترس و همچنین منشا کالری های اضافه هستند. یک بطری نوشابه حاوی قند، حدود ۱۵۰ کیلوکالری (معادل ۱۰ قاشق چای خوری شکر) انرژی دارد؛ یعنی اگر فردی روزی یک بطری نوشابه بخورد در پایان سال حدود ۸ کیلوگرم اضافه وزن خواهد داشت! از این نوشیدنی ها در گذشته به عنوان رفع کننده خستگی استفاده می شد و آنها را در مقایسه با نوشابه های الکلی کاملا بی خطر می دانستند. اما امروزه مشخص شده که چندان هم بی خطر نیستند و یکی از عوامل موثر در بروز چاقی، دیابت نوع۲ و بیماری های قلبی -عروقی به حساب می آیند. کارخانه های نوشابه سازی در آمریکا، هر سال حدود ۱۱ میلیارد گالن نوشابه های غیرالکلی تولید می کنند که با این مقدار می توان به هر آمریکایی در هر روز سال یک قوطی نوشابه داد!


● چاقی؛ مشکل همیشگی


مشکل اضافه وزن و چاقی در آمریکا چنان شدتی یافته که قانون گذاران به فکر وضع قوانین سفت و سختی برای مقابله با آن هستند. به تازگی مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک، اعلام کرده که به دنبال مجوزی از وزارت کشاورزی است تا نوشابه های حاوی قند را از کوپن های غذایی افراد کم درآمد خارج کند. به این ترتیب، افراد مستمند دیگر نمی توانند برای خرید نوشابه های گازدار، نوشیدنی های انرژی زای ورزشی، یخ چا ی ها و آبمیوه های پرقند از کوپن های غذایی خود استفاده کنند.


شهردار نیویورک در برنامه خود اعلام کرده که صرف پول دولت برای غذاها و خوراکی های بی ارزش، نه فقط اهداف اجرای این برنامه را مختل می کند بلکه سبب بروز مشکلات سلامت در عموم افراد خواهد شد. چنین برنامه ای در گذشته هم برای ممنوعیت خرید خوراکی های به درد نخور مانند شکلات، چیپس، بستنی و... توسط کوپن ارزاق پیشنهاد شده بود که در آن زمان رای نیاورد و اجرایی نشد. در آن زمان مخالفان گفتند که چنین کاری بی انصافی در حق افراد مستمند است و نمی توان افراد را مجبور کرد چه ماده غذایی بخورند و چه چیز را نخورند. مسوول سلامت شهر نیویورک گفته که چون این ممنوعیت فقط در مورد نوشیدنی های حاوی قند است، امیدواریم رأی بیاورد. البته قرار شده که این برنامه فعلا در یک مدت زمان کوتاه ۲ ساله به طور آزمایشی اجرا شود تا از میزان تاثیر آن اطمینان حاصل شود و اگر موثر بود، آن را در شهرهای دیگر هم اجرا کنند.


● کوپن ارزاق


برنامه تحویل کوپن های ارزاق به افراد کم درآمد از دهه ۶۰ میلادی در آمریکا آغاز شد و طی آن هر ماهه افراد مستمند که درآمد پایینی دارند، کوپن هایی را دریافت می کنند که با آنها می توانند مواد غذایی موردنظر خود را خریداری کنند. ۴۰ میلیون آمریکایی تحت پوشش این برنامه هستند. در حال حاضر دریافت کنندگان این کوپن ها می توانند هر نوع ماده غذایی را با آن بخرند. البته محدویت های کمی برای آنها وجود دارد. به عنوان نمونه از این کوپن ها برای خرید الکل، سیگار، ویتامین ها، غذای حیوانات و غذاهای آماده گرم نمی توان استفاده کرد. اگر این ممنوعیت تصویب شود، نوشیدنی های پرکالری (به جز محصولات لبنی، شیر سویا و آبمیوه های بدون قند) شامل قانون جدید خواهند شد. در این مرحله قرار است این برنامه فقط در شهر نیویورک اجرا شود. در این شهر حدود ۷/۱ میلیون نفر تحت پوشش این کوپن ها هستند. در سال ۲۰۰۹ نیویورکی ها حدود ۷/۲ میلیارد دلار کوپن ارزاق دریافت کردند که حدود ۱۰۰ میلیون دلار آن صرف خریدن نوشیدنی های حاوی قند شد.


● مخالفان چه می گویند؟


البته این طرح مخالفان زیادی دارد. عده زیادی معتقدند نباید فکر کنیم که افراد کم درآمد نمی توانند از خود و خانواده شان حمایت کنند. آنها باید خودشان در مورد زندگی و خوراک خودشان تصمیم بگیرند. علاوه بر آنها، کارخانجات تولیدکننده نوشابه ها هم از مخالفان جدی این طرح هستند. مسوولان اعلام کرده اند که فروشگاه هایی که در برنامه کوپن های ارزاق شرکت می کنند، باید مسوول اجرای این ممنوعیت باشند. اما این احتمال هم وجود دارد که استفاده کنندگان از این کوپن ها، به شهری دیگر بروند و از این نوع نوشیدنی ها بخرند و نمی توان چنین طرحی را صددرصد کامل اجرا کرد. شهردار نیویورک می گوید: «بیش از نصف جمعیت نیویورک اضافه وزن دارند و حدود ۴۰ درصد کودکان مدرسه ای هم چاق به حساب می آیند. متاسفانه شهروندان کم درآمد بیشتر از دیگران، از نوشیدنی های حاوی قند استفاده می کنند و بروز دیابت هم در آنها ۲ برابر حد معمول است. البته هنوز هم می توان با کوپن غذا خوراکی های به درد نخوری مانند چیپس و شکلات خرید. اما ما فعلا گروه نوشابه های حاوی قند را انتخاب کرده ایم چون آنها بزرگ ترین عوامل چاق کننده هستند.»


● برنامه های پیشین


مایکل بلومبرگ، چندی پیش هم برنامه دیگری را در نیویورک اجرا کرد که طی آن سیگار کشیدن در رستوران ها و مکان های عمومی ممنوع شد و علاوه بر آن، استفاده از روغن های ترانس در رستوران ها غیرقانونی اعلام شد و رستوران های زنجیره ای مجبور شدند کالری غذاهای موجود در فهرست غذایی خود را اعلام کنند. وی طرح دیگری هم داشت که طی آن روی هر گرم از نوشابه های حاوی قند، یک سنت مالیات گرفته شود که البته رای لازم را نیاورد. او گفته بود که در گذشته، مالیات سنگین، مصرف سیگار را در جامعه کاهش داد. پس می توان در مورد نوشابه ها هم با وضع مالیات بیشتر مصرف آنها را کم کرد. این نوشیدنی ها سبب بروز چاقی در کودکان و بزرگسالان می شوند و همین چاقی و بیماری های مرتبط با آن باعث می شود بار اقتصادی زیادی بر دوش دولت گذاشته شود.


● خلاصه اینکه...


یک بررسی اجمالی نشان می دهد در دهه ۷۰، آمریکایی ها در هر روز حدود ۷۰ کالری انرژی از نوشیدنی های قندی می گرفتند. اما این میزان در سال ۲۰۰۰ به ۱۹۰ کالری در روز رسید و می توان پیش بینی کرد که در سال ۲۰۱۰ این رقم به چه عددی خواهد رسید. برخی دست اندرکاران پیشنهاد کرده اند که جدا از وضع مالیات و چنین ممنوعیت هایی، باید به افراد آگاهی داده شود که مواظب کالری های اضافه باشند.


به جای آبمیوه و نوشابه های گازدار، از میوه و سبزیجات تازه استفاده کنند و از همه مهم تر اینکه سعی کنند به جای نوشیدن انواع نوشابه های پرکالری حاوی قند، آب بنوشند. اما از آنجایی که ترک عادت سخت است، می توان در ابتدا به جای نوشابه های قندی، از انواع رژیمی آنها استفاده کرد و به تدریج مصرف آنها را کاهش داد و بعد نوشیدن آنها را کاملا کنار گذاشت. البته نوشیدنی های رژیمی هم که با تبلیغات فراوان به بازار می آیند، چندان فرقی با سایر نوشابه ها و نوشیدنی ها ندارند و باعث چاقی می شوند. یکی از مشکلات این است که مایعات مانند غذاهای جامد نیستند. یعنی افراد همان حس سیری یا رضایت را بعد از نوشیدن حس نمی کنند و همین امر باعث می شود بیشتر آنها را بنوشند.


طرفداران طرح جدید که عده زیادی از مردم و مسوولان برنامه های بهداشتی را شامل می شوند معتقدند که چنین ممنوعیتی باعث می شود خانواده های کم درآمد که کوپن ارزاق دریافت می کنند، هزینه بیشتری را صرف مواد با ارزش غذایی کنند. اگر این طرح رأی لازم را کسب کند، اولین باری خواهد بود که یک ماده غذایی خاص صرفا به علت ارزش غذایی کم، از برنامه فدرال کمک به نیازمندان حذف خواهد شد.درباره وبلاگ

کاربر گرامی سلام از حسن انتخاب شما متشکریم
شما میتوانید نظرات خود را از طریق ایمیل
*ali.shh93@gmail.com*
و همراه( 09186185185) با ما در میان بگذارید ، ضمنا" هر گونه کپی برداری از مطالب این وبلاگ بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد. باتشکر فراوان

مدیر وبلاگ : علی شیخ حسینی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این وبلاگ ؟
جستجو