تبلیغات
وبلاگ علمی رهاورد - 64نکته مهم در مورد لکه گیری و شستشوی بهتر وسایل
 
جدید ترین مقالات و مطالب علمی را در وبلاگ علمی رهاورد ببینید.
وبلاگ علمی رهاورد
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
 
 

لکه گیری و استفاده از مواد پاک کننده: 
نکته ی 1- اگر برای لکه گیری، از مواد پاک کننده استفاده می کنید در نظر داشته باشید که حتماً از آب سرد استفاده کنید. زیرا
آب گرم باعث می شود که لکه ها دیرتر از بین بروند. در صورتی که آب سرد، لکه ها را بهتر و سریعتر از بین می برد. 

.

.

.

بقیه در ادامه مطلب

موضوع خانه و خانه داری مسئله ا ی است که از زمان حضرت آدم (علیه السلام) تا به امروز مورد توجه بشر بوده است. 
زنانی که در امور خانه داری سلیقه و درایت کافی داشته اند مورد توجه و تشویق همگان خصوصاً شوهران خود، بوده اند. 
به طوری که یکی از جلوه های شخصیت و کمال، ساره، همسر حضرت ابراهیم (علیه السلام) این است که چون روزی در مدت کوتاهی گوساله ی بریان شده ای را برای میهمانان آماده کردند و پذیرائی خوبی از میهمانان بعمل آوردند خداوند اهمیت این موضوع را در قرآن مجید بیان فرموده است:
«فما لبث ان جاء بعجلٍ حنیذ» 
«دیری نگذشت که گوساله ای بریان آورد» 
سوره هود - آیه 69
همچنین در سیره ی حضرت زهرا «سلام ا... علیها» به کرات می بینیم که آن حضرت در امور خانه داری بسیار کوشا و موفق بوده اند و با کمترین امکانات بهترین و با صفاترین زندگی را برای همسر و فرزندان گرانقدر شان فراهم می کردند. 
در اهمیت خانه داری همین بس که اسلام کار زن در خانه را برای رفاه شوهر و فرزندان خویش مثل جهاد در راه خدا می داند. 
و حال برای این که به وظیفه ی مهم و خطیری که ذکر شد بهتر عمل شود لازم است از تجربیات و نظرات دیگران استفاده گردد. 
مقاله حاضر مجموعه ای از نکات تجربه شده ایست که توسط مؤلف محترم جمع آوری شده و در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. 

شستشو. نظافت. لکه گیری

لکه گیری 
یک نکته در مورد استفاده از مواد پاک کننده: 
نکته ی 1- اگر برای لکه گیری، از مواد پاک کننده استفاده می کنید در نظر داشته باشید که حتماً از آب سرد استفاده کنید. زیرا ...

بقیه در ادامه مطلب

آب گرم باعث می شود که لکه ها دیرتر از بین بروند. در صورتی که آب سرد، لکه ها را بهتر و سریعتر از بین می برد. 
از بین بردن لکه ی شمع بر روی کاغذ دیواری: 
نکته ی 2- اگر شمع بر روی کاغذ دیواری بچکد اگر کاغذ دیواری غیرقابل شستشو است اول شمع را با کارد از روی دیوار جدا کنید سپس با یک مداد پاک کن آن را خوب تمیز کنید. 
لکه شمع روی وسائل چوبی: 
نکته ی 3- مورد بعدی چکیدن شمع روی وسایل چوبی جلا دار است در چنین حالتی شمع را نباید تراشید یا سمباده کشید کافی است قسمت لک شده را به آرامی با آب گرم بشویید و فوراً با پنبه پاک کنید. 
لکه ی شمع بر روی تابلوهای نقاشی: 
نکته ی4- در این صورت با تیغه کارد شمع را پاک کنید، و بعد با آب و صابون و اسفنج و آب نیمه گرم آن را بشوئید و پاک کنید سپس یک پارچه ی نخی را به ملایمت روی قسمت شسته شده بکشید، اثری از لکه باقی نمی ماند. 
لکه ی شمع بر روی موازئیک: 
نکته ی5- ابتدا کمی سرکه گرم روی لکه بریزید و بعد با صابون و آب نیم گرم آن را بشویید و فوراً خشک کنید. 
لکه ی شمع بر روی پارچه: 
نکته ی6- برای از بین بردن لکه ی شمع در دو طرف پارچه، کاغذ خشک کن قرار داده و روی آن اتوی داغ بگذارید. شمع به کاغذ خشک کن می چسبد و لکه را از بین می رود. 
پاک کردن لکه ی سوختگی سطحی توسط قند: 
نکته ی7- زمانی که لباس شما بر اثر سوختگی یا سیگار زرد شده زیاد نگران نباشید بلکه با قند بر روی لکه ی زرد رنگ بکشید و آنقدر اینکار را انجام دهید تا لکه از بین برود.
تمیز کردن اثر سوختگی با اتو: 
نکته ی8- اگر لباس شما بر اثر گرمای زیاد اتو، زرد رنگ شد، می توانید پیاز را دو نیم کرده و روی پارچه کتانی بمالید. لکه های زرد رنگ بر طرف خواهند شد و بعد آن را چند دقیقه داخل آب سرد خیس کرده و سپس آن را بشویید. 
لکه ی سفید ه ی تخم مرغ: 
نکته ی9- لکه ی سفیده ی تخم مرغ را هرگز با آب گرم نشویید، زیرا لکه ثابت می ماند. بلکه برای از بین بردن آن، محل لکه را با آب سرد، کاملاً بشویید. 
لکه بر روی سفره: 
نکته ی10- اگر سفره ی شما بر اثر چربی لک گرفته است و با شستن هم از بین نمی رود، می توانید سفره را بعد از شستن در آفتاب روی بند لباس پهن کنید و یک روز جلوی نور آفتاب بگذارید. با اینکار نور خورشید لکه های سفره را از بین می برد. 
لکه ی واکس کفش: 
نکته ی11- اگر بر اثر بی احتیاطی لکه ی واکس، روی فرش یا لباستان مالید می توانید ابتدا پنبه ای را خیس کنید و روی آن بکشید. سپس روی پنبه مقداری مایع ظرفشویی بریزید و بر روی لکه بکشید. بعد از اینکار پنبه را آغشته به آب خالص کنید و دوباره روی لکه بکشید تا لکه کاملاً از بین برود، و اگر با اینکار لکه از بین نرفت مقداری الکل بر روی دستمال ریخته و بر روی لکه بکشید، تا کاملاً تمیز شود. اگر لباس قابل شستشو باشد بعد از زدودن 
لکه، لباس را با پودر لباسشویی و آب نیم گرم کاملاً بشویید. 
جوهر سیاه: 
نکته ی12-برای از بین بردن جوهر سیاه بر روی فرش مقداری ماست روی محل لکه ریخته و با قاشق ماستها را جمع کنید. چند مرتبه این کار را تکرار کنید، لکه کاملاً از بین می رود. 
لکه چای: 
نکته ی13- برای از بین بردن لکه ی چای، فوراً پارچه ی خیس را روی لکه بکشید. اگر پاک نشد، پارچه را آغشته به آب و پودر لباسشویی کرده و بر روی لکه بکشید فوراً تمیز می شود.
لکه ی قیر: 
نکته ی14-برای از بین بردن لکه ی قیر بهترین روش بکار بردن بنزین است. محل لکه را با بنزین بشویید سریع تمیز می شود. 
لکه ی آدامس: 
نکته ی15-برای از بین بردن آدامس از شیره درخت کاج و یا روغن نباتی استفاده کنید و بعد از آن لباس را کاملاً بشویید. روش دیگر برای از بین بردن آدامس از روی لباس این است که یک تکه یخ برداشته و چند مرتبه بر روی آدامس کشیده تا از روی لباس جدا شود. اگر آدامس از آن جدا نشد می توانید از بنزین استفاده کنید. 
لکه ی خون: 
نکته ی16-محل لکه را زیر آب سرد قرار داده و آب سرد را با فشار روی لکه بریزید، لکه از بین می رود. اگر لکه از بین نرفت، می توانید بعد از 
شستن با آب سرد، روی لکه را نشاسته ی ذرت مالیده و در آفتاب قرار دهید. بعد از خشک شدن نشاسته، لباس را بشویید لکه از بین می رود. 
لکه های روی گلدان: 
نکته ی17-می توانید بعد از شستشوی اولیه مقداری سرکه و نمک غلیظ، داخل گلدان ریخته و بگذارید چند ساعت بماند. بدین صورت جرمها در محلول حل شده و گلدان تمیز می شود. 
لکه ی خودکار: 
نکته ی18-برای از بین بردن لکه ی خودکار می توانید اسفنجی را آغشته به شیر کنید و به محل لکه بمالید، لکه به راحتی از بین می رود. 
لکه ی چسب: 
نکته ی19- یک تکه پارچه را آغشته به سرکه کرده و روی چسب بگذارید، چسب، سفتی خود را از دست داده و از لباس جدا می شود. 
لکه ی روغن: 
نکته ی20-برای پاک شدن لکه ی روغن می توانید لباس را با پودر ماشین لباسشویی بشویید. لکه فوراً از بین می رود. 
لکه گیری ظروف چینی: 
نکته ی21-ظروف چینی از جمله (استکان، نعلبکی، لیوان و غیره) را داخل ظرف ریخته، آب سرد و مقداری پودر لباسشویی روی آن بریزید و روی اجاق بگذارید تا چند دقیقه بجوشد تمام لکه ها از بین می رود. 
لکه ی زنگ زدگی بر روی لباس: 
نکته ی22-یک لیمو ترش را دو نیمه کرده و یک نیمه آن را آغشته به نمک کرده، بر روی لکه بمالید. پس از پاک شدن لکه، لباس را با آب بشویید. 
لکه گیری شیشه ها: 
نکته ی23- اغلب خانمها زمانی که شیشه پاک می کنند می بینند که بر روی شیشه لک افتاده است و دائم دو طرف شیشه را پاک می کنند. برای راحتی کار می توانید از این روش استفاده کنید: یک طرف شیشه را بطوری عمودی پاک و طرف دیگر شیشه را بطور افقی پاک کنید، با این روش خیلی راحت متوجه می شوید، که لکه کدام طرف شیشه است. 
کندن آدامس از مو: 
نکته ی24-اگر آدامس به موی شما چسبید، می توانید برای کندن آن از دو روش زیر کمک بگیرید:
روش اول:یک تکه یخ را روی آدامس چند بار بکشید تا سفت شود سپس آدامس را از مو جدا کنید. 
روش دوم: کمی کرم مرطوب کننده به همان قسمت مو بکشید سپس با یک دستمال خشک، مو را چند بار پائین بکشید آدامس از موی شما جدا خواهد شد. 

شستوی ظروف 

چند نکته در مورد ظروف روی 
نکته ی25-1-بعد از خریدن ظروف روی قبل از اینکه از آن استفاده کنید می توانید داخل ظرف را آب بریزید. چند قاشق سرکه به آب اضافه کنید و آنرا چند دقیقه روی اجاق قرار دهید، تا بجوشد و بعد آب آنرا خالی کرده و از ظرف استفاده کنید هرگز سیاه نمی شود. 
2-اگر ظروف روی شما سیاه شده برای تمیز کردن آن از سیم ظرف شویی و صابون استفاده کنید. 
3-اگر ظروف روی شما بر اثر سرخ شدن یا پختن غذا سیاه شده می توانید، ظرف خالی را روی اجاق گاز قرار دهید و شعله را روشن کنید. با اینکار تمام قسمتهای سیاه ظرف بصورت دود از ظرف خارج می شود و ظرف شما کاملاً سفید می شود. به شرط اینکه بعد از خاموش کردن اجاق تا قبل از سرد شدن ظرف آب به آن نپاشید. چون این کار باعث سوراخ شدن ظرف می شود. 
تمیز کردن ظرفی که درغذا سوخته است
نکته ی26-اگر غذا به ته قابلمه چسبیده هرگز کارد، قاشق یا کفگیر فلزی برای پاک کردن آن بکار نبرید. کافی است آنرا از آب گرم پر کنید و یک مشت نمک نیز به آن اضافه کنید. اگر غذای خیلی محکم به قابلمه چسبیده است مقداری سرکه در آن بریزید و بجوشانید تا کاملاً پاک شود. 
برطرف کردن بوی پیاز از کارد 
نکته ی27-اگر کارد شما بوی پیاز می دهد با کارد هویج را حلقه حلقه ببرید. با اینکار بوی پیاز از بین می رود. 
تمیز کردن قوری استیل: 
نکته ی28-اگر قوری شما جرم گرفته بود، قوری را پر از آب کرده مقداری آبلیمو در آن ریخته و روی اجاق بگذارید. تا بجوشد قوری شما کاملاً تمیز می شود. 
شستن فلاسک چای: 
نکته ی29-ابتدا تفاله های چای را از فلاسک خالی کنید، سپس مقداری آب گرم در فلاسک ریخته، کمی مایع ظرفشویی به آن اضافه نموده و یک اسکاج نرم داخل فلاسک انداخته در آن را ببندید و خوب تکان دهید، تا تمیز شود و بعد با آب گرم خوب شستشو دهید. 
پاک کردن ظروف آلومینیومی: 
نکته ی30-برای پاک کردن این ظروف می توانید از سرکه استفاده کنید: چند قاشق سرکه ی داغ داخل ظروف بریزید. ظروف شما کاملاً نو و درخشان می شود. 
شستن بشقابها: 
نکته ی31-قبل از اینکه شروع به شستن بشقابها کنید، آنها را درون ظرف بزرگتری قرار دهید و درون آنرا آب بریزید. سپس چند قاشق سرکه به آب اضافه کنید. چند دقیقه ای صبر کنید سرکه تمام چربیها را بخود می گیرد، سپس بشقابها را بشویید. 
شستن ظروف بلوری: 
نکته ی32-برای شستن ظروف بلوری به این صورت عمل کنید: در کف گودی ظرفشویی یک حوله پهن کنید تا اگر ظروف بلوری از دستتان لیز خورد لب پر نشود. 

شستشوی لباس و پارچه 

شستن لباسهای استرج و کشی: 
نکته ی 33-در نظر داشته باشید که هرگز این لباسها را پس از شستن روی طناب آویزان نکنید زیرا سرازیر شدن آب، باعث کش آمدن لباس می شود و زیبائی خود را از دست می دهد. به همین منظور همیشه بعد از شستن، آنها را در سبد گذاشته بگذارید تا خشک شود با اینکار هیچ صدمه ای به لباس شما وارد نمی شود.
شستن ملافه :
نکته ی 34-برای اینکه ملافه های شما تمیز شود و در ضمن به تار و پود پارچه آسیب نرسد از مواد پاک کننده استفاده نکنید. بلکه به جای این کار ملافه ها را داخل ماشین لباسشویی بریزید. و مقداری پودر صابون و یا تکه ای از صابون رنده شده را به آن اضافه کنید. بعد از 15 دقیقه شستن، می بینید که ملافه ها بسیار تمیز شده اند بدون اینکه لکه ای داشته باشند. 
مشکل شستن دستمال آشپزخانه: 
نکته ی 35-به دلیل کوچک بودن دستمال های آشپزخانه شستن آنها مشکل می باشد. برای رفع این مشکل یک کیسه بدوزید. تمام دستمالها را داخل کیسه بریزید و دهانه ی آن را با کش جمع کنید و کیسه را داخل ماشین لباسشویی بیندازید، با اینکار مشکلتان حل خواهد شد. 
شستن لباس با نوشابه: 
نکته ی 36-اگر لباس های شما بسیار کثیف شدند، می توانید از نوشابه گازدار کمک بگیرید. به این صورت که یک شیشه نوشابه را همراه با پودر لباسشویی روی لباس های کثیف بریزید و بطور معمولی آن را بشویید. خواهید دید که لباس ها چقدر تمیز می شوند.
شستن لباسهایی که اپل دارند: 
نکته ی 37-همانطور که می دانید وقتی لباسهای دارای اپل را داخل ماشین لباسشویی می اندازیم، اپل آنها از بین می رود. برای جلوگیری از اینکار از چند روش می توانید کمک بگیرید: 
1-اپل ها را با سنجاق به لباس وصل کنید، و در موقع شستن اپل را از لباس جدا کنید و بعد اپل ها را به لباس وصل کنید. 
2-می توانید از چسب هایی که در بازار هستند و برای بستن کفشها هم از آن استفاده می شود کمک بگیرید. به اینصورت که یک طرف چسب را به لباس و طرف دیگر را به اپل بدوزید تا در موقع شستن اپل را براحتی از لباس جدا کنید. 
3-می توانید هر کدام از اپل ها را داخل پلاستیک کرده و خیلی محکم گره بزنید و بعد لباس را داخل لباسشویی بیندازید، با اینکار اپل ها سالم می مانند. 
نظافت پرده ی حمام: 
نکته ی 38-پرده ی حمام را روی یک سطح صاف پهن کنید، با اسفنج آغشته آب و صابون دو طرف آن را تمیز کنید. سپس با آب گرم بشویید و 
آنرا در آفتاب خشک کنید. در ضمن در نظر داشته باشید که پرده ی حمام را لوله نکنید و آنرا برای آبگیری فشار ندهید. 
پاک شدن یقه بلوز مردانه: 
نکته ی 39-برای پاک کردن یقه بلوز مردانه از مایع ظرفشویی استفاده کنید. 
تمیز کردن اسنفج: 
نکته ی 40-برای نو کردن اسنفج آنرا یک شب داخل آب نمک و یا محلول آب و جوش شیرین بگذارید کاملاً تمیز می شود. 
آویزان کردن لباس بر روی طناب لباس: 
نکته ی 41-برای اینکه کمتر احتیاج به اتو داشته باشید می توانید از چوب لباسی استفاده کنید. چوب لباسی را در داخل لباس قرار دهید، به همان صورتی که می خواهید لباس را داخل کمد قرار دهید و حالا چوب لباسی را به طناب آویزان کنید. با این روش هم حجم کمتری می گیرد و هم کمتر احتیاج به اتو پیدا می کند. یا این که لباس ها را از یقه به طناب با گیره آویزان کنید. 

نظافت وسائل منزل 

شستن پرده ی کرکره ی افقی: 
نکته ی 42-برای شستن پرده های کرکره از این روش کمک بگیرید: ابتدا پرده ها را پایین بکشید. حالا همین طور که پرده ها پایین است آن را از 
جایگاه در آورید و روی زمین پهن کنید و با آب و پودر شوینده و برس نرم ابتدا یک طرف پرده را کاملاً برس بکشید. سپس با کمک یک نفر دیگر پرده را برگردانید و طرف دیگر را هم برس بکشید. پس از شستن دو طرف پرده، از یک سمت شروع به آبکشی کنید و آن را لوله کنید و حالا پرده ها را ایستاده کنار دیوار قرار دهید تا آب آنها برود و خشک شود. 
تمیز کردن شیشه: 
نکته ی 43-برای بهتر پاک کردن شیشه و در ضمن صرفه جویی در هزینه بجای شیشه پاک کن می توانید از محلول آب و سرکه (2 قاشق غذا خوری سرکه) استفاده کنید و با روزنامه و یا دستمال شیشه ها را پاک کنید. 
تمیز کردن وسایل چوبی
نکته ی 44-برای تمیز کردن وسایل چوبی مانند میز تلویزیون، کمد، ویترین و غیره می توانید از روغن چرخ استفاده کنید. به این صورت که چند قطره روغن بر روی پارچه ی نرمی بریزید و بعد بر روی میز و یا اشیاء دیگر بکشید می بینید که چقدر تمیز و براق می شوند و حتی باعث می شود، که اشیاء چوبی خاک بخود نگیرند. 
یک نکته در مورد پاک کردن سفره: 
نکته ی 45-زمانی که می خواهید سفره پاک کنید، از تاهای بزرگ استفاده کنید زیرا اگر سفره را تای کوچک بزنید، باعث چروک شدن سفره می شود. 
تمیز کردن کاشی اطراف شومینه: 
نکته ی 46-اگر آجر کاشی اطراف شومینه کثیف شد از سرکه 
استفاده کنید قلم مو را داخل سرکه ی سفید زده و روی آجرها بکشید. و با دستمال خشک آجرها را کاملاً تمیز کنید. 
تمیز کردن پله های سنگی: 
نکته ی 47-همانطور که می دانید وقتی که پله ها ی سیاه خانه تان را تمیز کردید، بعد از خشک کردن لکه های سفید روی پله نمایان می شود. برای جلوگیری از این کار پارچه ای را آغشته به مقداری گازوئیل کنید و به پله ها بکشید می بینید که پله ها براق می مانند. 
تمیز کردن مخلوط کن: 
نکته ی 48-برای اینکه مخلوط کن را به راحتی تمیز کنید، کمی آب داخل مخلوط بریزید. سپس چند قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید پس از چند ثانیه مخلوط کن را روشن کنید، تمام مواد چسبیده به مخلوط کن از دیواره ی مخلوط کن جدا می شوند. 
تمیز کردن پشت تلویزیون یا وسائل برقی دیگر: 
نکته ی 49-همانطور که می دانید وسایل برقی مانند یخچال و تلویزیون هرچه خاک بیشتر بگیرند زودتر خراب می شوند برای دوام وسایل برقی از هوای جاروبرقی استفاده کنید. هر دو هفته یکبار هوای جاروبرقی را روی سوراخهای تلویزیون بگیرید، تا خاکهای داخل آن خارج شود. اگر جاروی شما هوا ندارد از همان قسمت مکش هم می توانید استفاده کنید. با این روش، جاروبرقی خاکها را به داخل خود می کشد. 
تمیز کردن دیوارهای نقاشی شده: 
نکته ی 50-اگر دیوارهای شما دارای رنگ روغن می باشد، به هیچ 
عنوان از مواد پاک کننده برای تمیز کردن آن استفاده نکنید، زیرا باعث می شود که رنگ دیوار بر اثر مواد پاک کننده از بین برود و حالت زیبایی خودش را از دست بدهد. بلکه فقط از یک دستمال و آب سرد استفاده کنید.
نکته ی 51-اگر غذا یا شیر سررفته و اجاق گازتان را کثیف کرده و تمیز کردن آن برایتان مشکل است، کافی است تا مقداری رب گوجه فرنگی را روی لکه ها مالیده و شب تا صبح بگذارید، بماند. صبح با استفاده از یک اسنفج یا ابر نرم و مقداری آب گرم و صابون لکه ها را پاک کنید. ملاحظه خواهید کرد که چقدر تمیز کردن اجاق گازتان به این صورت راحت می شود. 
تمیز کردن آباژورهای کاغذی:
نکته ی 52-برای تمیز کردن این نوع آباژورها هرگز از اسنفج مرطوب یا پارچه نمدار استفاده نکنید، بلکه کافی است هر روز سطح داخلی و بیرونی آباژور را با یک پارچه نرم پاک کنید و در مواردی که خیلی کثیف شده آنرا از روی لامپ بردارید و با یک مداد پاکن سفید و تمیز به آرامی آن را پاک کنید. 
تمیز کردن آباژورهای پلاستیکی: 
نکته ی 53-برای تمیز کردن این نوع آباژورها می توان از آب نیم گرم و صابون استفاده کرد کافی است پارچه ی سفیدی را در این محلول خیس کنید و روی آباژور بکشید، سپس با یک پارچه خیس دیگر آنرا تمیز کرده و بلافاصله خشک کنید. 
تمیز کردن آباژورهای کاغذ مخملی: 
نکته ی 54-این نوع آباژورها را با یک برس معمولی یا جاروبرقی پاک کنید. 
نکته ای در مورد تمیز کردن چرم: 
نکته ی 55-اگر با گردگیری اولیه چرم تمیز نشد، مقداری کف 
صابون درست کنید و با فرچه، کف صابون را روی وسیله ی چرمی بمالید و با پارچه خشک کنید. حالا صبر کنید تا چرم خوب خشک شود بعد آنرا چرب کنید و واکس بزنید. 
تمیز کردن اتو: 
نکته ی 56-1-اتو را به شدت گرم کنید و سپس روی پارچه ی خشن و بی مصرفی بکشید تا تمیز شود. 
2-می توانید با کشیدن یک تکه سنباده به کف اتو آن را تمیز کنید. 
نظافت اتومبیل 
برای برطرف کردن برچسب بر روی شیشه اتومبیل 
نکته ی 57-برای کندن برچسب از شیشه اتومبیل می توانید از این روش استفاده کنید مقداری سرکه یا آبلیمو را روی اجاق گذاشته تا جوش آید سپس اسنفج را داخل سرکه یا آبلیمو زده و روی بر چسب ها بکشید، اگر چند بار اینکار را تکرار کنید تمام بر چسب ها کنده می شوند.
شستن پنجره اتومبیل 
نکته ی 58-برای شستن پنجره ها و چراغ جلو وسپر اتومبیل از جوش شیرین استفاده کنید، تا براحتی بتوانید تمام کثافات و گرد و غبار را از روی ماشین پاک کنید. به این صورت که کمی جوش شیرین بر روی اسفنج نرم بریزید و عمل شستشوی شیشه ها و قسمتهای دیگر اتومبیل را آغاز کنید. 
تمیز کردن سپر اتومبیل 
نکته ی 59-اگر سپر اتومبیل شما به هر دلیل کثیف شده و مواد چسبنده ای روی آن چسبیده است، همانطور که می دانید باآب پاک نمی شود. برای از بین بردن مواد چسبنده از روی سپر از استون استفاده کنید به این صورت که کمی استون بر روی سپر بمالید و بعد از چند دقیقه با تیغ یا نوک چاقو به آرامی روی آن بکشید تا تمیز شود. 
شستشوی اتومبیل
نکته ی 60-برای شستن اتومبیل از آب فراوان یا پودر استفاده نکنید، بلکه از یک سطل آب و یک فنجان کوچک نفت استفاده کنید. و با یک دستمال نرم اتومبیل تان را تمیز کنید، با اینکار نیاز به خیس کردن اتومبیل و یا آب کشیدن بعدی ندارید. 

نظافت وسائل شخصی 

تمیز کردن عینک: 
نکته ی 61-برای تمیز کردن شیشه عینک از چند قطره سرکه و یا الکل استفاده کنید، چند قطره از الکل یا سرکه را روی شیشه بچکانید و با 
دستمال کاغذی تمیز کنید. 
تمیز کردن (طلا): 
نکته ی 62-تمام جواهرات خود را داخل ظرفی ریخته مقداری آب و پودر لباسشویی یا مایع ظرف شویی را داخل آن ریخته به مدت چند دقیقه روی اجاق گذاشته تا بجوشد جواهرات شما مانند روز اول می شود. 
تمیز کردن نقره: 
نکته ی 63-اگر انگشتر نقره شما به هر دلیلی مثلاً مجاورت با مایع سفید کننده (وایتکس) سیاه شد ناراحت نباشید آنرا مدتی داخل آب نمک غلیظ بیندازید سپس چند دقیقه آن را روی فرشی که پرز دار است محکم بکشید می بینید که مثل اول سفید می شود. 
تمیز کردن کفش: 
نکته ی 64-علاوه بر واکس از دو راه برای تمیز و براق کردن کفش می توانید استفاده کنید: 
1-سفیده ی تخم مرغ را خوب بزنید. سپس با یک دستمال سفیده را بر روی کفشهای چرمی خود بمالید می بینید که چقدر کفشهایتان تمیز و براق شده اند. 
2-از روغن پارافین و یا روغن مایع استفاده کنید، کفشهای شما براق می شوند. 
منبع: کتاب اسرار خانه داری


نوع مطلب : سلامتی و بهداشت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

کاربر گرامی سلام از حسن انتخاب شما متشکریم
شما میتوانید نظرات خود را از طریق ایمیل
*ali.shh93@gmail.com*
و همراه( 09186185185) با ما در میان بگذارید ، ضمنا" هر گونه کپی برداری از مطالب این وبلاگ بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد. باتشکر فراوان

مدیر وبلاگ : علی شیخ حسینی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این وبلاگ ؟
جستجو